fbpx

To nejdůležitější, co bys měl(a) vědět o biohackingu jídla

Zdá se, že v dnešní době existuje hack na všechno, a to včetně naší stravy. Jestli chceš zjistit, jak se cítit co nejlépe a co udělat pro to, aby Tvé tělo mohlo fungovat optimálně, vítej ve světě biohackingu.

Co je to vlastně biohacking?

Znáš přísloví: „Jste to, co jíte“? Říká nám, že všechno, co vložíme do našich těl – naše jídlo, naše myšlenky nebo i fyzické pohyby, pak ovlivňuje to, jak se cítíme ve svém těle a jak se chováme.

Biohackingem skutečně můžeš transformovat své tělo, aby ses cítil více nabitý, produktivnější a celkově lepší možná verze sebe sama. A nemusíš vůbec dělat žádné šílené vědecké či bláznivé experimenty se svým tělem. Stačí se naučit hacky, které fungují pro Tvé tělo (což se může dost lišit od toho, co funguje nejlépe pro Tvého souseda).

Myšlenka biohackingu byla původně doménou malých skupin nadšenců, které si kladly za cíl prostřednictvím genů, hub, rostlin či různých živých organismů (včetně lidského těla) zvýšit svou produktivitu a výkonnost. Umění udělali z biohackingu zejména Ben Greenfield a Dave Asprey (tvůrce a propagátor převratné Neprůstřelné kávy / Bulletproof coffee), a prostřednictvím sdílení svých zkušeností, různých hacků a produktů chtějí pomoct dalším lidem pomocí výživy, kondice a životního stylu zlepšovat jejich zdraví.

Jaké jsou jeho výhody?

Některé z klíčových výhod biohackingu jsou: zdravější složení těla (méně tuku, více svalů), lepší soustředěnost a poznávací schopnosti, snížené riziko chronických onemocnění, zejména cukrovky a neurodegenerativních poruch.

Jak funguje?

Je důležité začít se základy, neboť žádné množství biohackingu pomocí doplňků stravy nevykompenzuje špatnou stravu. Ve zkratce by 80 procent Tvé stravy mělo být založeno na přírodních nezpracovaných potravináchJeden z největších ochranných účinků na zdraví mají diety, které snižují nebo vylučují většinu zpracovaných a rafinovaných potravin, a místo toho se zaměřují na celistvé potraviny, které jsou bohaté na základní živiny. Měl(a) bys sníst nejméně šest porcí zeleniny a bobulovin denněZejména zelenina a bobule jsou zdrojem prebiotik, vitamínů, minerálů a antioxidantů, které nejen podporují zdraví, ale jsou také kofaktory pro optimální fyzický a duševní výkon.

Biohackni svou stravu se zdravými, nezpracovanými potravinami, jako třeba saláty. 

Po probuzení vypij dvě velké sklenice vody. Nemá smysl pokoušet se „hacknout“ zdraví a výkon, pokud zapomeneš na hydrataci. Dehydratace ovlivňuje duševní a fyzickou výkonnost rychleji než kterýkoli jiný faktor. Dvě velké sklenice vody po probuzení pomáhají vyrovnat noční dehydrataci a umožňují tělu se vrátit zpět ke své plné síle.

Kontroverzní jsou také svačinky, které podle některých můžou sabotovat hladinu energie a kognitivní funkci a vést k nárůstu tělesné hmotnosti. Pokud netrpíš např. hypoglykémií, zkus se držet dvou až čtyř zdravých a vyvážených jídel denně.

Zlaté pravidlo zní: drž se věcí, které pro Tebe fungují, a pošli k šípku ty, které u Tebe nefungují. Pokud jde o to, jak se Tvoje tělo cítí, ty jsi ten největší odborník!

Co ještě potřebuješ vědět?

Pokud chceš užívat multivitamin, vyber si takový, který je vytvořený z celistvých potravin a obsahuje také širokou škálu sekundárních živin, které pomohou vstřebání živin primárních. Celistvé multivitamíny, spolu s adaptogenními bylinami, podporují zdraví a mohou zlepšit zdravotní stav, spánek, funkce mozku a snížit stres. Existuje spousta doplňků, které mohou pomoci, a mnoho z nich je podpořeno silnými vědeckými důkazy.

Poslední rada na závěr zní: nezapomínej na životní styl. Stejně jako u stravy nemůže žádné množství doplňků kompenzovat špatný spánek nebo nedostatek pohybu. Dopřej si kolem sedmi až devíti hodin kvalitního odpočinku, dostatečný pohyb, zejména každodenní chůzi a třeba několika silových tréninků týdně. Taky všímavost je kritickou technikou „biohackingu“ s řadou výhod, čítajících lepší spánek, lepší stravovací návyky, méně stresu a dalších pozitivních výhod v rámci velkého množství zdravotních stavů.

Přidej komentář

error: Obsah je chráněný.
%d bloggers like this: