Jídlem ku zdraví

To nejdůležitější, co byste měli vědět o biohackingu jídla

Zdá se, že v dnešní době existuje hack na všechno, a to včetně naší stravy. Jestli chcete zjistit, jak se cítit co nejlépe a co udělat pro to, aby vaše tělo mohlo fungovat optimálně, vítejte ve světě biohackingu.

Co je to vlastně biohacking?

Znáte přísloví: „Jste to, co jíte“? Říká nám, že všechno, co vložíme do našich těl – naše jídlo, naše myšlenky nebo i fyzické pohyby, pak ovlivňuje to, jak se cítíme ve svém těle a jak se chováme.

Biohackingem skutečně můžee transformovat své tělo, abyste se cítili více nabití, produktivnější a celkově lepší možná verze sebe sama. A nemusíte vůbec dělat žádné šílené vědecké či bláznivé experimenty se svým tělem. Stačí se naučit hacky, které fungují pro vaše tělo (což se může dost lišit od toho, co funguje nejlépe pro vašeho souseda).

Myšlenka biohackingu byla původně doménou malých skupin nadšenců, které si kladly za cíl prostřednictvím genů, hub, rostlin či různých živých organismů (včetně lidského těla) zvýšit svou produktivitu a výkonnost. Umění udělali z biohackingu zejména Ben Greenfield a Dave Asprey (tvůrce a propagátor převratné Neprůstřelné kávy / Bulletproof coffee), a prostřednictvím sdílení svých zkušeností, různých hacků a produktů chtějí pomoct dalším lidem pomocí výživy, kondice a životního stylu zlepšovat jejich zdraví.

Jaké jsou jeho výhody?

Některé z klíčových výhod biohackingu jsou:

  • zdravější složení těla (méně tuku, více svalů)
  • lepší soustředěnost a poznávací schopnosti
  • snížené riziko chronických onemocnění, zejména cukrovky a neurodegenerativních poruch.

Jak funguje?

Je důležité začít se základy, neboť žádné množství biohackingu pomocí doplňků stravy nevykompenzuje špatnou stravu. 

80 procent vaší stravy by mělo být založeno na přírodních nezpracovaných potravinách

Jeden z největších ochranných účinků na zdraví mají diety, které snižují nebo vylučují většinu zpracovaných a rafinovaných potravin, a místo toho se zaměřují na celistvé potraviny, které jsou bohaté na základní živiny.

  • Měli byste sníst nejméně šest porcí zeleniny a bobulovin denněZejména zelenina a bobule jsou zdrojem prebiotik, vitamínů, minerálů a antioxidantů, které nejen podporují zdraví, ale jsou také kofaktory pro optimální fyzický a duševní výkon.

Biohackni svou stravu se zdravými, nezpracovanými potravinami, jako třeba saláty. 

  • Po probuzení vypijte dvě velké sklenice vody. Nemá smysl pokoušet se „hacknout“ zdraví a výkon, pokud zapomenete na hydrataci. Dehydratace ovlivňuje duševní a fyzickou výkonnost rychleji než kterýkoli jiný faktor. Dvě velké sklenice vody po probuzení pomáhají vyrovnat noční dehydrataci a umožňují tělu se vrátit zpět ke své plné síle.
  • Kontroverzní jsou svačinky, které podle některých můžou sabotovat hladinu energie a kognitivní funkci a vést k nárůstu tělesné hmotnosti. Pokud netrpíte např. hypoglykémií, zkuste se držet dvou až čtyř zdravých a vyvážených jídel denně.

Zlaté pravidlo zní: držte se věcí, které pro vás fungují, a pošlete k šípku ty, které u vás nefungují. Pokud jde o to, jak se vaše tělo cítí, vy jse ten největší odborník!

Co ještě potřebujete vědět?

Pokud chcete užívat multivitamin, vyberte si takový, který je vytvořený z celistvých potravin a obsahuje také širokou škálu sekundárních živin, které pomohou vstřebání živin primárních. Celistvé multivitamíny, spolu s adaptogenními bylinami, podporují zdraví a mohou zlepšit zdravotní stav, spánek, funkce mozku a snížit stres. Existuje spousta doplňků, které mohou pomoci, a mnoho z nich je podpořeno silnými vědeckými důkazy.

Poslední rada na závěr zní: nezapomínejte na životní styl. Stejně jako u stravy nemůže žádné množství doplňků kompenzovat špatný spánek nebo nedostatek pohybu. Dopřejte si kolem sedmi až devíti hodin kvalitního odpočinku, dostatečný pohyb, zejména každodenní chůzi a třeba několika silových tréninků týdně. Taky všímavost je kritickou technikou „biohackingu“ s řadou výhod, čítajících lepší spánek, lepší stravovací návyky, méně stresu a dalších pozitivních výhod v rámci velkého množství zdravotních stavů.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Oobsah nejde zkopírovat