Pokud jsi někdy trpěl(a) na hemoroidy a hledal(a) způsob, jak na ně pomocí stravy, pravděpodobně jsi narazil(a) na doporučení zvýšení množství vlákniny ve stravě. Není to ale zdaleka tak jednoduché… Následuje podrobnější pohled na stravu a hemoroidy, který přesahuje rámec vlákninové mánie.
Co jsou hemoroidy?
Hemoroidy nejsou příliš příjemné, a jsou neuvěřitelně běžné: v průběhu života se s nimi setkají 3 ze 4 lidí. Technicky vzato jsou hemoroidy křečové žíly v oblasti konečníku.
- Vnější hemoroidy jsou žíly kolem otvoru konečníku, které vyčnívají mimo tělo a jsou viditelné.
- Vnitřní hemoroidy jsou hemoroidy uvnitř konečníku. Nejsou zvenku viditelné, pokud nedojde k jejich prolapsu (a visí z análního otvoru ven).
Hemoroidy nejsou obvykle nebezpečné a obvykle odcházejí samy (a mohou se také opět vrátit). Některé hemoroidy nezpůsobují vůbec žádné příznaky, objeví se a následně samy zmizí. Spoustě lidí však mohou způsobit svědění, bolest nebo krev ve stolici, což může vypadat děsivě. Aby se vyvinul hemoroid, musí pojivová tkáň, zadržující žíly v anální stěně, selhat a umožnit tak vyboulení žil. Neexistuje jedna jediná příčina hemoroidů, nýbrž mnoho faktorů, které zvyšují pravděpodobnost jejich tvorby. Může to být:
- Nevhodná strava či nedostatek živin ve stravě (zejména vláknina, flavonoidy, organicky vázaný hořčík, vápník, zinek, křemík, bór, vitamín C, B6, B1, K2-MK7, rutin, citrin či omega 3 mastné kyseliny)
- Cokoliv, co zvyšuje tlak na anální stěny pojivové tkáně, jako potíže při vyprazdňování (zácpa)
- Oslabení pojivové tkáně konečníku
- Těhotenství (které vyvíjí větší tlak na anální stěny)
- Nadváha
- Pravidelné zvedání těžkých předmětů
- Vadná funkce střev v důsledku nadměrného užívání projímadel nebo klystýru
- Dlouhé sezení na toaletě
Pomůže opravdu vláknina?
Studie společnosti Cochrane z roku 2005 se zabývala účinky vlákniny na hemoroidy. Studie v podstatě shrnula výsledky dalších sedmi randomizovaných kontrolovaných studií a celkově dospěla k závěru, že vláknina působí příznivě:
- Pacienti stravující se vyšším množstvím vlákniny měli nižší riziko přetrvávajících nebo opakujících se hemoroidů.
- Vláknina byla užitečná i po chirurgických nebo jiných zásazích.
- Jednotlivé příznaky jako krvácení a bolest vykazovaly mírné zlepšení při požívání vyššího množství vlákniny.
Další studie z roku 2015 sledovala více než 2 800 pacientů, aby zjistila, že:
- Zácpa, tlak a tvrdá stolice jsou spojeny s výskytem hemoroidů.
- Průjem nebo časté pohyby střev nejsou spojeny s hemoroidy.
- V průměru jedí lidé s hemoroidy stejné množství vlákniny jako lidé bez nich (okolo 15 gramů / den)
Z výše uvedeného vyplývá, že strava s nízkým obsahem vlákniny způsobuje vznik hemoroidů, a naopak proti nim působí strava s vysokým obsahem vlákniny. Konzumací potravin s vysokým obsahem vlákniny lze dosáhnout toho, aby byly stolice měkké. Doporučuje se konzumovat 30–35 gramů vlákniny denně.
Vláknina však není jen jednoho druhu; účinky závisí také na typu vlákniny. Některé typy vlákniny jsou užitečné pro některé typy zácpy, ale u nemocí, jako je syndrom dráždivého tračníku nebo funkční zácpa, může mnoho druhů vlákniny ve skutečnosti působit hůře než žádná vláknina. Doporučuji jíst zejména potraviny jako mrkev (nejlépe strouhanou), špenát, avokádo, bobule, fíky, růžičkovou kapustu, dýně, fazole, čočku, ořechy, lněné semínko, chia semínka nebo quinou.
Pokud jsou hemoroidy způsobeny zácpou, je samozřejmě primární se zaměřit na to, co je příčinou zácpy u konkrétní osoby. Zácpa může mít různé příčiny – někdy za ní stojí nerovnováha střevního mikrobiomu (např. přemnožené kvasinky ve sřevě), někdy souvisí se stresem (Tvá střeva a Tvůj mozek nejsou oddělené systémy!). Někdy je způsobena příliš nízkým množstvím vlákniny nebo nesprávným druhem vlákniny. Pomáhá také pít hodně tekutin a věnovat se pravidelné fyzické aktivitě.
Dostatek vody
Dehydratace totiž může vést k zácpě, protože k hladkému průchodu vlákniny trávicím traktem je zapotřebí voda nebo tekutiny. Mnoho studií, včetně této publikované v European Journal of Clinical Nutrition naznačuje, že omezení tekutin může způsobit zácpu, což může zhoršit příznaky hemoroidů.
Nejez nevhodné potraviny
Cukr, bílá mouka, bílá rýže, jedlá sůl, rafinované oleje a pasterizované mléčné výrobky jsou rafinované potraviny nazývané občas také jako bílé jedy. Do organismu dodají prázdnou energii a velké množství kyselin, a poškozují organismus také v mnoha dalších ohledech. Zaměř se naopak na příjem potravin obsahující dostatek potřebných živin včetně vstřebatelného (tepelně neupraveného) hořčíku (ořechy a semínka), zinku (dýňová semínka), vápníku (sezamová semínka, mandle), křemíku (okurky, přeslička), bóru (švestky), vitamínu C (šípek, acerola, camu camu, mohou být potřeba vyšší dávky, až 1500mg 3x denně), rutinu (pohanka, borůvky, rakytník, paprika), citrinu (bílá vrstva nacházející se pod horní slupkou citrusových plodů), vitamínu B6 (slunečnicová semínka), B1 (včelí pyl, fazole), K2-MK7 (nepasterizované tvrdé sýry, bio máslo) či omega 3 mastných kyselin (kvalitní rybí olej, divoké ryby).
Flavonoidy: další faktor ve stravě?
Další velmi zajímavý faktor výživy působící proti hemoroidům bývá zmiňován jen zřídka, a jsou jím flavonoidy. Flavonoidy jsou podkategorií polyfenolů neboli rostlinných antioxidantů. Na hemoroidy působí tak, že pomáhají zlepšovat průtok krve žilami. Látky, které toto dělají, se obecně nazývají flebotonika (flavonoidy jsou podskupinou flebotonik). Recenze společnosti Cochrane zkoumala flebotonika u hemoroidů. Flebotonika byla účinná při svědění, krvácení, výtoku či dalších obecných příznacích hemoroidů.
Konkrétními flavonoidy, účinnými pro léčbu hemoroidů, jsou např. diosmin a hesperidin. Studie, publikovaná v Techniques in Coloproctology, hodnotila účinnost diosminu, hesperidinu a troxerutinu u lidí s akutními hemoroidy. Po 12 dnech léčby se po používání flavonoidů u zkoumaných jedinců výrazně snížily symptomy jako bolesti, krvácení, otoky a trombóza.
Užívání flavonoidů při hemoroidech by mohlo vysvětlit některé složité a protichůdné výsledky týkající se vlákniny, protože zelenina a ovoce, bohaté na vlákninu jsou také obvykle bohaté na flavonoidy. Kategorie „flavonoidy“ však zahrnuje obrovské množství různých antioxidantů, takže členové rodiny flavonoidů se nacházejí téměř v jakémkoli druhu zeleniny nebo ovoce či v černém a zeleném čaji.
Fermentuj
Fermentované potraviny, jako je domácí kefír (z tibetské kefírové houby a nejlépe nepasterizovaného bio (kozího) mléka), domácí (nepasterizované) kysané zelí, domácí (nepasterizované) kimči a (nepasterizovaný) jogurt (mléčné výrobky nejlépe od zvířat chovaných na pastvě), mohou pomoci dodat trávicímu systému potřebné bakterie, které jsou nezbytné pro správnou defekaci a potlačit nezvané obyvatele střev (např. přemnožené kvasinky). Několik studií ukázalo, že fermentované potraviny a probiotika zlepšují zdraví střevního traktu, syntetizují a zvyšují biologickou dostupnost živin, upravují pH střev a napomáhají trávení.
Omez alkohol a pálivá jídla
Alkohol dehydratuje a působí nepříznivě na zažívací systém, což dále zhoršuje příznaky hemoroidů. Kořeněná a pálivá jídla mohou také zhoršit příznaky hemoroidů. Některé studie ukazují, že konzumace alkoholu i kořeněných potravin slouží jako rizikové faktory pro hemoroidy, i když údaje nejsou konzistentní. Pro jistotu doporučuji tyto potraviny omezit, dokud hemoroidy nezmizí.
Vstaň a choď
Sedavé zaměstnání je vhodné kompenzovat pravidelnou chůzí / cvičením a pokud jsi obézní, je vhodné shodit přebytečná kila. Na hemoroidy mohou účinkovat cviky na posílení svaloviny konečníku, jejichž pravidelné provádění zabraňuje hemeroidům díky lepšímu prokrvení pánevní oblasti a zpevnění celého pánevního dna.
Jak tedy svaly konečníku posílit? U tohoto cviku můžeš sedět nebo stát. Nadechni se a stáhni silně konečník. Počítej do pěti, poté svaly pomalu uvolni a vydechni. Opakuj cvik několikrát za sebou a také několikrát během dne, doporučené množství cviků je 100 a více za den (tehdy cvičení působí). Tento cvik je jak prevencí proti hemoroidům, tak i jejich léčbou. Při akutní bolesti by mělo při provádění cviku dojít k úlevě.
Zlepši své návyky na toaletě
Tlačení během vyprazdňování může být bolestivé a může problémy s hemoroidy ještě víc zhoršovat. Pokud cítíš potřebu, nečekej příliš dlouho, než půjdeš na toaletu. Věnuj pozornost signálům svého těla, a když pocítíš nutkání použít toaletu, okamžitě jdi. Jinak bude stolice tvrdší a to automaticky způsobí, že budeš muset více tlačit.
Trávení přílišného množství času na toaletě také může hemoroidy zhoršit. Při používání toalety si nečti a nerozptyluj se dalšími činnostmi, neboť vedou k dalšímu času strávenému tlačením.
Také je důležité se důkladně utřít, ne však příliš hrubě ani nepoužívat mýdla, která obsahují agresivní chemikálie, alkohol nebo parfémy. Místo toho je vhodné se omýt čistou, studenou až ledovou vodou (která pomůže hemoroidy stáhnout) a poté se osušit. Sedací koupele mohou být vhodné pro lidi s anální svěděním, bolestí nebo pálením a jsou známy jako jeden z nejlepších způsobů, jak se rychle zbavit hemoroidů.
Jednou z nejlepších domácích procedur pro hemoroidy jsou sedací koupel z dubové kůry nebo Epsomská solná koupel. Zkus každý den (po dobu půl hodiny nebo déle) teplou koupel s minimálně půl kilogramu epsomské soli (síran hořečnatý). Už po první koupeli bys měl(a) cítit úlevu od bolesti. Koupele denně po dobu 1–2 týdnů mohou pomoci zmenšit velikost hemoroidů a případně je odstranit.
Další vhodné doplňky
Pycnogenol
Studie z roku 2010, publikovaná ve Phytotherapy Research, zkoumala účinnost orálně a topicky aplikovaného krému na hemoroidy s Pycnogenolem. Pokles příznaků byl o mnoho výraznější ve skupině, která aplikovala Pycnogenol, než v kontrolní skupině, která dostávala placebo. Studie tedy naznačuje, že perorální a topický přípravek Pycnogenol pomáhá léčit akutní příznaky hemoroidů.
Listnatec Bodlinatý aka Butcher’s Broom
Listnatec může pomoci snížit otoky a záněty. Studie z roku 2002 zjistila, že listnatec byl účinným prostředkem léčby pacientů trpících chronickou žilní nedostatečností, což je stav, kdy je průtok krve žilami nedostatečný.
Kaštan
Kaštan koňský se běžně používá jako bylinný prostředek při špatném průtoku krve a otocích. Podle výzkumu, publikovaném v Alternative Medicine Review, kaštan koňský zlepšuje mikrocirkulaci, kapilární průtok a cévní tonus, což je užitečné při odstraňování hemoroidů.
Vilín neboli Witch Hazel
Vilín je rostlina, která se používá pro své léčivé, adstringentní a antioxidační vlastnosti. Topická aplikace vilínu může pomoci sklidnit hemoroidy snížením zánětu a bolesti.
Gotu Kola neboli Pupečník asijský
Gotu kola zlepšuje krevní oběh a postupně zlepšuje celistvost cévní výstelky. Může být užívána jako tinktura (nejúčinnější), kapsle nebo čaj.
Psyllium
Psyllium je přirozeným zdrojem čisté vlákniny, a prodává se ve formě prášku. Studie naznačují, že psyllium může snížit frekvenci krvácení při používání toalety a pomáhat předcházet zácpě nebo nadměrnému tlačení. Při použití psyllia nezapomeň pít hodně vody. Studie z roku 2011 publikovaná v Digestive Diseases and Sciences zjistila, že psyllium má (u myší) stimulační a laxativní účinek a při vyšších dávkách má antisekreční účinek (snižuje rychlost vylučování tělní tekutiny) a antidiarrheální aktivitu.
Vyzkoušej esenciální oleje
Cypřišový olej
Esenciální olej z cypřiše zabraňuje nadměrnému průtoku krve a podporuje srážení krve díky jeho hemostatickým a adstringentním vlastnostem. Cypřišový olej pomáhá při kontrakci krevních cév, dále také snižuje úzkost, což může u některých lidí pomoci zmírnit zácpu. Použij cypřiš lokálně přidáním 3 až 4 kapek na vatový tampon a nanesením na konkrétní oblast.
Smil písečný či Helichrysum
Smil pomáhá stimulovat sekreci žaludečních šťáv, které jsou potřebné k rozložení potravy a prevenci zažívacích potíží. Při lokální aplikaci slouží také jako protizánětlivé činidlo. Chceš-li použít helichrysum, vetři dvě až tři kapky na břicho nebo do oblasti kde se nachází zánět.
Závěrem
Navýšení vlákniny ve stravě, zejména té syrové (ne tepelně upravené) vykazuje účinky, možná proto, že hlavní výhodou vlákniny je snížení zácpy = menší namáhání při vyprazdňování = menší tlak na stěnu konečníku = stávající hemoroidy budou méně bolestivé + prevence rozvoje dalších hemoroidů. Navodit zdravé prostředí ve střevě lze krátkodobě například pomocí zmíněného psyllia (brát mimo jídlo, neboť vláknina na sebe váže minerály a zabraňuje jejich vstřebávání do těla). Dále je potřeba doplnit do těla živiny, které posílí cévní stěny, tedy zajistit dostatečný příjem organicky vázaných minerálů (ne z tepelně upravených potravin), vitamínů a flavonoidů. Pro ozdravení organismu může být také potřeba vynechat ze stravy rafinované potraviny, které oslabují organismus.
Dává smysl soustředit se na léčbu zácpy a zlepšení zdraví cév pomocí takové léčby, která Tvému tělu nejlépe vyhovuje. Může zahrnovat stravu s vyšším množstvím vlákniny, vlákninové doplňky, zkoušení jednotlivých vitamínů a minerálů, avšak u lidí s IBS (syndrom dráždivého tráčníku) nebo intolerancí tzv. FODMAP (fermentovatelné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly) může pomoci naopak snížení množství vlákniny nebo konzumace pouze určitých druhů vlákniny.
Jsem specialistka funkční výživy a zabývám se holistickým přístupem ke zdraví a tvorbou jídelníčků pro řešení různých zdravotních problémů. Pomáhám lidem s chronickými potížemi zlepšit zdraví a realizovat jejich plný potenciál.