fbpx

Jak zhubnout pomocí úpravy střevního mikrobiomu

Střevní mikrobiom může mít významný vliv na naše zdraví. Od imunity, přes náladu, až po metabolismus. Pokud Tě zajímá, jak hacknout svoji váhu pomocí střevních bakterií, čti dál!

Brusinky mají vliv na část mikrobiomu, zodpovědného za naši hmotnost.

Střevní mikrobiom je tvořen biliony bakterií a tvoří ekosystém, který interaguje s lidským tělem. Podílí se na mnoha kritických funkcích, jako je imunita, metabolismus a trávení. Situace, kdy není mikrobiom dobře vyvážen, a dojde ke snížení prospěšných bakterií nebo zvýšení bakterií patogenních, může dokonce i ovlivnit homeostázu těla. A může to ovlivnit také Tvoji hmotnost. Přestože bakterie sami o sobě nezpůsobují hubnutí nebo tloustnutí, mohou pomoci regulovat vstřebávání živin, metabolismus a zdraví střev. Vědci stále zjišťují, které bakterie se podílejí na regulaci hmotnosti. V současné době jsou tak známy dvě bakterie, které mají souvislost s hubnutím.

Akkermansia muciniphila

A. muciniphila je bakterie, která se živí střevní výstelkou, zároveň stimuluje její produkci a zvyšuje tak bariéru mezi střevem a zbytkem těla. Produkuje mastné kyseliny s krátkým řetězcem (jako jsou např. acetáty), které pak regulují chuť k jídlu a ukládání tuků. Studie ukazují, že A. muciniphila je nepřímo spojena s obezitou a že probiotika s obsahem A. muciniphila zlepšují metabolické zdraví.

Počet Tvých bakterií A. muciniphila můžeš navýšit pomocí probiotik a také správných prebiotik a potravin, bohatých na polyfenoly, např. ořechy, chilli papričky, brusinky, hrozny a lněná semínka.

Christensenella minuta

Christiensenella minuta je bakteriální druh, který byl objeven teprve v roce 2012. Jeho funkce v lidském střevě není dosud plně objasněna, některé výzkumy poukazují na význam při fermentaci proteinů a vlákniny. Doposud bylo zjištěno, že počet těchto bakterií má dědičnou tendenci a hojnost tohoto druhu by mohla být přenášena geneticky. Studie ukazují, že Ch. minuta se vyskytuje hojněji u hubených lidí s nízkým BMI, a je výrazně méně častá u lidí s diagnózou prediabetes. Vědci z Cornell University společně s týmem z King’s College zjistili, že myši s mikrobiomem přeneseným z obézního člověka, s navíc dodanými bakteriemi Ch. minuta, přibírali méně na váze, než myši s přeneseným mikrobiomem bez přidaných bakterií Ch. minuta.

Pro posílení počtu Tvých bakterií Ch. minuta, nezapomeň jíst luštěniny, stejně jako potraviny bohaté na resveratrol, jako jsou např. červené hrozny, brusinky, jahody a borůvky. Také se drž dál od rafinovaných cukrů.

Přidej komentář

error: Obsah je chráněný.
%d bloggers like this: