fbpx

Jídlem ku zdraví

18 způsobů, jak se zbavit ekzému prostřednictvím změny svého jídelníčku

„Mám hrozný ekzém. A pořád mě svědí. Je něco, co pro sebe můžu udělat, kromě používání kortikosteroidů, které ​​potlačují imunitní systém?“

Skvělá otázka, zvláště v období blížící se zimy, kdy se pokožka stává náchylnější k těmto problémům. Odpověď na ni zní: ano, můžeš.

Ekzém je znamením, že je Tvé tělo zanícené. Chronický zánět pak postihuje kožní buňky a nakonec může způsobit i jizvy. Samotné slovo ekzém je odvozeno z řeckého slova ekzein, což znamená „vyvřít“ – řecké slovo ek znamená „ven“ a slovo zema znamená „vroucí“. 

Řešením je zjisit, co se děje uvnitř Tvého těla, a zmírnit zánět. Řešením naopak není mazat potenciálně nebezpečné krémy na pokožku. Ekzém je také známkou porouchaného imunitního systému. Tvé tělo totiž přehnaně reaguje na něco, co na něj útočí. 

Mezi dvě hlavní příčiny ekzému patří:

Syndrom propustného střeva.  

Propustné střevo je narušená epidermální bariéra, charakterizovaná snížením antimikrobiálních peptidů a zvýšenou pravděpodobností infekce. Způsobuje nízkou hladinu zánětu v reakci na určitou složku v potravě, která doslova prosakuje střevní stěnou. Tvůj imunitní systém ji totiž považuje za cizí. To pak způsobuje intoleranci na určité potraviny, zejména na lepek a mléčné výrobky, které jsou nejčastějšími příčinami ekzému. 

Propustné střevo také spouští mnoho dalších zdravotních problémů, jako jsou únava, brain fog (mozková mlha), bolesti hlavy, deprese, alergie, problémy s dutinami, podrážděné střevo, reflux (pálení žáhy), bolesti kloubů, kožní onemocnění jako akné a ekzémy, autoimunitní onemocnění a další. Zánět také způsobuje nárůst tělesné hmotnosti. Souvisí i s inzulínovou rezistencí, intolerancí potravin a potravinovými alergiemi.

Střevní dysbióza. 

Nastává, když se dvě kila brouků ve Tvém střevě dostanou mimo rovnovážný stav a způsobují zánět. Kromě zánětu ovlivňuje střevní mikrobiota také oxidační stres, kontrolu glykemie či množství tuků ve tkáních. Častou příčinou ekzému je nadměrné množství kvasinek (nejčastěji Candida Albicans) ve střevě. Jejich eliminace může mít velký vliv na odstranění ekzému. 

Střevní dysbióza může být způsobena stravou s vysokým obsahem cukrů, rafinovaných sacharidů a nízkým obsahem vlákniny. Nadměrný růst kvasinek může být také vyvolán užíváním antibiotik, steroidů, hormonů či antikoncepčních pilulek. Mezi další potenciální střevní patologie patří v případě ekzému např. Helicobacter pylori, SIBO (syndrom bakteriálního přerůstání v tenkém střevě), E. coli, stafylokoky, některé viry nebo paraziti.

Existují i další viníci. 

Patří mezi ně chemikálie a další podezřelé látky v krémech či pracích prostředcích. Chemikálie, na které můžeš reagovat, mohou pocházet z běžných mýdel, krémů, šamponů, kosmetiky, pracích prostředků, mycích prostředků na nádobí, dezinfekčních prostředků s obsahem chloru nebo bělidel nebo dezinfekčních prostředků na ruce.

Můžeš ale také reagovat na určité šperky, oděvní materiály, léky, na nadměrné mytí rukou nebo elektrické přikrývky. Další alergeny z našeho prostředí, které mohou způsobit ekzém, zahrnují plísně, sezónní pyl, domácí zvířata (kočky, psy) nebo roztoče v domácím prachu. Když se Tvoje tělo vychýlí z rovnováhy, tyto látky způsobují více nežádoucích reakcí.

Také extrémní teploty a velké změny počasí mohou být pro Tvoje tělo šokem a mohou způsobit imunitní reakci a ekzém. Horké počasí, nebo naopak velmi chladné počasí, velmi vysoká nebo naopak nízká vlhkost, ale i také pocení může vyvolat ekzém.

Otázkou tedy je, proč je Tvůj imunitní systém tak přehnaně citlivý?

S imunitou souvisí problémy ve střevě. Více než dvě třetiny Tvého imunitního systému sídlí ve Tvých střevech. I malé změny ve složení střevního mikrobiomu, způsobené například přílišným braním antibiotik, ibuprofenů, léků blokujících žaludeční kyselinu, ale také intolerancí potravin, stresem, infekcemi a toxiny, zvyšují propustnost střevní stěny a umožňují, aby částice potravy vstoupily do Tvé krve, byly vystaveny imunitnímu systému, a vytvořily systémový zmatek.

Jinými slovy: krémy, antibiotika a další konvenční řešení jsou opravdu jen krátkodobá řešení, která neřeší hlavní příčinu ekzému. Prostě jen zakrývají příznaky. Problém současného lékařského myšlení spočívá v tom, že léčí nemoci individuálně a vyžaduje konkrétní diagnózy a označení jako „máš ekzém“. A pak dostaneš lék, potlačující imunitu.

Co kdybychom nemuseli léčit nemoci konkrétně nebo dokonce nepotřebovali znát jejich jména? Co kdybychom mohli celého člověka léčit změnami ve stravování? Krása funkční medicíny spočívá v její jednoduchosti a její přístup přináší výsledky.

Změň své jídlo, zlepši pokožku

Dobré jídlo je lék, který může předcházet, zvrátit nebo dokonce vyléčit nemoci. A naopak jídlo, které je pro nás špatné, nám přináší problémy. 

Vyřaďte špatné jídlo, zařaďte dobré jídlo a stane se kouzlo. 

Je to opravdu tak jednoduché. S tímto přístupem mizí zánět, ustupují střevní problémy a Tvůj imunitní systém konečně dostane tolik potřebnou pauzu. A ekzém nakonec ustoupí.

Jídlo je informace, nesoucí podrobné pokyny pro každý gen a každou buňku v těle, a pomáhá jim obnovit se, opravit se a uzdravit nebo být zraňován a oslaben, podle toho, co jíš.

Co kdybyste mohli udávat pokyny k uzdravení vašich buněk a k zapnutí správných genů? A co když se několika jednoduchými změnami ve stravě zbavíte většiny svých chronických příznaků a nemocí za pouhých pár týdnů? To je zcela možné. Nejlepší na tomto přístupu je, že nemusíte důvěřovat žádnému odborníkovi (včetně mě!). Jednoduše musíte důvěřovat svému tělu. Velmi rychle vám řekne, co se mu líbí a nelíbí.

Mezi potraviny, kvůli nimž je tělo oslabené, patří zejména ultrazpracované průmyslové potraviny a bílé jedy, jako je cukr, mouka a výrobky z ní, rafinované oleje, přemíra soli, konvenční mléčné výrobky, zánětlivá jídla, glutamát, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, umělá sladidla, chemikálie, aditiva a antiživiny, které působí v těle jako jed. Tato jídla způsobují zánět střeva a vedou k zánětu celého těla, spojeným s mnoha problémy, včetně ekzémů, cukrovky a všech jejích následků.

Než si vezmeš další pilulku nebo použiješ toxické krémy, vyzkoušej následující strategie, které Ti pomohou eliminovat ekzémy, a kdo ví, můžeš objevit neočekávané bonusy, jako hubnutí a zvýšenou energii.

Zkus eliminační dietu.

Mezi dvě nejběžnější potravinové intolerance patří lepek a mléčné výrobky. Další potraviny, které mohou vyvolat imunitní reakci a ekzém, jsou například kukuřice, vejce, sója, ořechy, čokoláda a cukr, ale můžeš mít i méně časté potravinové intolerance.

To, že oslabená kožní bariéra a ekzém mohou být propojeny s potravinovými alergiemi, zjisila studie z roku 2016, publikovaná v časopise Journal of Allergy and Clinical Immunology. Až 81 procent účastníků s ekzémem mělo potravinovou alergii a až 66 procent mělo potravinovou intoleranci, což je mnohem vyšší procento než u osob bez ekzému. Výsledky naznačují silnou souvislost mezi alergiemi, intolerancemi a ekzémy.

I když ekzém není oficiálně uznán jako autoimunitní onemocnění, sdílejí mnoho společných charakteristik. Z tohoto důvodu má mnoho pacientů s ekzémem prospěch z 30, nebo ideálně 60 dní podle autoimunitního paleo protokolu (AIP). Stejně jako u základní paleo stravy se odstraní ze stravy zrna a mléčné výrobky, ale navíc také vejce, lilkovitá zelenina, ořechy a semena. Jedná se o potraviny, o nichž se předpokládá, že mohou způsobit střevní zánět a / nebo mít zkříženou reaktivitu. 

I když neexistují žádné vědecké důkazy, podporující autoimunitní paleo protokol, neoficiální zkušenosti ukazují, že někteří jedinci jsou na některé z těchto potravin skutečně citliví. Po 30 až 60 dnech je možné přidávat do stravy další potraviny a sledovat příznaky, abys zjistil(a), na co jsi nejcitlivější. Pokud je pro Tebe tento protokol ze začátku složitý, zkus začít jednodušší paleo stravou a odstraněním obilovin, mléčných výrobků a rafinovaných olejů.

Pro testování citlivosti na potraviny existují různé krevní testy, avšak některé nejsou úplně přesné a nemohou pomoci testovat všechny potraviny. Kromě eliminační diety můžeš zkusit také testování biofeedbacku/biorezonance.

Začleň do stravy protizánětlivé živiny a potraviny.

Doporučuji vyhnout se zánětlivým potravinám, jako je lepek, kukuřice, sója a mléčné výrobky. Některé případy intolerance histaminu jsou tak extrémní, že je třeba odstranit ze stravy také maso, které bylo krmeno kukuřičnou a sójovou stravou. Chceš-li se tomu vyhnout, kupuj maso a drůbež pasené na trávě a divoké maso. Jez spoustu divokých ryb a pestrou škálu rostlinných potravin a hojně používej protizánětlivé kořeníRybí olej a kurkumin patří mezi mé oblíbené protizánětlivé doplňky.

Normalizuj střevní mikrobiom.

Střevní mikrobiom, jak už bylo zmíněno, má významný vliv na pokožku, včetně profilů mastných kyselin a produkci kožního mazu. Změněná produkce mastných kyselin a kožního mazu v případě střevní dysbiózy, vede ke zvýšenému zánětu a možné infekci kožních buněk a zhoršuje ekzémy, akné i růžovku. Při podráždění kůže se vytváří substance P, což je neuropeptid, který spouští zánětlivou reakci. Jedinci se střevní dysbiózou mají zvýšenou produkci této substance P, která zvyšuje produkci kožního mazu, degranulaci žírných buněk a hyperzánětlivou odpověd.

Podle klinické studie z roku 2008, publikované v Klinické gastroenterologii a hepatologii, může také SIBO (bakteriální přerůstání v tenkém střevě, které je spojeno s propustným střevem a zánětem střev), přispívat k zánětu kůže a kožním problémům. Podle přehledu z roku 2004, publikovaném v časopise Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition jsou kožní problémy, jako je dermatitida a ekzém, běžné u pacientů s celiakií, Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou.

K normalizaci zdraví střevního mikrobiomu slouží hlavně prebiotika, probiotika a trávicí enzymy. Normální střevní mikrobiom snižuje aktivaci imunitního systému a mnoho zánětlivých onemocnění včetně astmatu, ekzémů, rýmy a zánětlivých onemocnění střev. Zdravou střevní mikroflóru podpoříš tím, že budeš jíst stravu bohatou na probiotika (kysané zelí, kimchi, domácí jogurty a kefíry, nejlépe z nepasterizovaného kozího mléka), prebiotika (např. cibule, pórek, česnek, topinambury a škrobová zelenina) a podpoříš správné trávení (například vhodně zvolenými trávícími enzymy apod.).

Výzkum ukázal, že orální konzumace probiotik snižuje vazodilataci, otoky, degranulaci žírných buněk a uvolňování TNF-alfa vyvolané substancí P. Řada článků pojednává o důležitosti perorální konzumace probiotik a snížení zánětu souvisejícího s kůží, posílení funkci kožní bariéry, snížení citlivosti kůže a modulace imunitního systému kůže, vedoucí k zachování homeostázy kůže.

Doplňuj správné živiny.

Vitamíny, minerály a další živiny významně ovlivňují obnovu a imunitu pokožky. Existuje několik živin, které jsou zvláště důležité pro zdraví pokožky a optimální imunitní funkci. Na snížení ekzému nejvíce pomáhá kvalitní rybí olej a vitamíny D a A.

Omega 3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou protizánětlivé a hrají důležitou roli ve zdraví pokožky. Bylo prokázáno, že snižují zánět kůže a snižují zarudnutí, svědění a odlupování kůže. Ukázalo se také, že suplementace omega-3 zlepšuje atopickou dermatitidu. Doporučuji Ti jíst jídlo, které je bohaté na omega-3 mastné kyseliny, včetně ryb a mořských plodů, protože nejlepším zdrojem omega-3 tuků, včetně EPA a DHA, jsou tučné ryby. 

Doporučuji cca 400 gramů těchto druhů ryb týdně. Patří mezi ně sardinky (ty v konzervě ve vlastní šťávě nebo v olivovém oleji jsou taky vhodné), divoký losos, makrela, ančovičky, pstruh, tmavá treska a korýši. Vhodným rostlinným zdrojem omega-3 mastných kyselin je omega 3 tvaroh dle receptu Dr. Johanny Budwig, dále jsou omega 3 mastné kyseliny obsaženy v chia semínkách, konopných a lněných semínkách. Omega 3 můžeš doplňovat také vysoce kvalitním rybím olejem.

Podle studie z roku 2010, publikované v The Proceedings of the Nutritional Society, mohou omega-3 mastné kyseliny v raném dětství pomáhat chránit imunitní systém a snižovat riziko ekzémů, alergií a senné rýmy. Doplnění omega 3 mastných kyselin s dlouhým řetězcem EPA a DHA pomáhá snížit zánětlivé cytokiny v pokožce a posílit funkci epidermální bariéry. Přitom rozhodující je pro vývoj a regulaci integrity epidermální bariéry a tvorbu kožního mazu poměr omega 6 ku omega 3. Jedinci s vyššími hladinami omega 6 měli ve studii více zánětlivých cytokinů v kožní tkáni, oslabenou epidermální bariéru a zvýšenou produkci kožního mazu. Ovšem není omega 6 jako omega 6, protože taková kyselina gama linolová, je velmi prospěšná pro jedince s ekzémy a jinými kožními poruchami.

Vitamín D

Vitamín D podporuje funkci regulačních T buněk a má několik pozitivních účinků na imunitní rovnováhu. Lidé s autoimunitním onemocněním nebo atopickou dermatitidou by si měli držet hladinu 25-hydroxyvitamínu D (25OH vitamín Dv séru v rozmezí 40 až 60 ng / ml. Dosažení hladiny vitaminu D vyšší než 60 ng / ml není nutné a může být naopak škodlivé. 

Potravinovými zdroji vitaminu D jsou tučné ryby ze studených vod, olej z tresčích jater (nejlépe olej z tresčích jater značky Rosita nebo fermentovaný olej z tresčích jater značky Blue Ice. Další oleje, zejména ty levné, jsou velice nejistá investice, protože jim často chybí šetrné postupy při výrobě a/nebo adekvátní uskladnění a bývají žluklé) a bio vejce, pokud jsou dobře tolerována. 

Dalším důležitým zdrojem je samozřejmě sluneční světlo, ale to závisí na zeměpisné šířce, v níž člověk žije, roční době, denní době, množství času, které lidé tráví na slunci, a některých zdravotních faktorech. Ukázalo se, že mírné dávky ultrafialového záření zlepšují hojení ekzematických lézí.

Vitamin D hraje roli nejen ve zdraví Tvojí pokožky, ale i kostí, svalů, imunity a mozku. Bylo prokázáno, že vitamin D snižuje zánět a snižuje riziko vzniku ekzémů, akné, seboroické dermatitidy a lupénkyStudie z roku 2011 zkoumala děti s mírným, středním a těžkým ekzémem a jejich stavem vitaminu D. Není náhodou, že děti s nejzávažnějším ekzémem měly nejnižší hladinu 25 (OH) vitaminu D.

Ukázalo se, že vitamin D je aktivní v epidermis, kde zvyšuje diferenciaci keratinocytů. Je schopen modulovat růst kožních buněk tak, že podporuje proliferaci keratinocytů v normální tkáni a inhibuje proliferaci v psoriatické tkáni. Vitamin D také snižuje produkci zánětlivých cytokinů v dermální a epidermální tkáni, snižuje výskyt infekcí v kůži, která tak účinněji odolává stresu. Systematický přehled z roku 2016, publikovaný v časopise Nutrients, zjistil, že suplementace vitaminem D může být pro atopickou dermatitidu prospěšná.

Doporučuji, abys každý den strávil(a) alespoň 15 minut na slunci a jedl(a) potraviny bohaté na vitamín D, jako jsou mastné ryby, žloutky a játra pro optimalizaci hladinu vitaminu D.  Protože to pro většinu lidí nestačí, zvaž po otestování hladiny vitamínu D jeho denní doplňování. Vyber si vysoce kvalitní doplněk vitaminu D s vitaminem K2, který podporuje ukládání vápníku do kostí.

Svou hladinu vitaminu D je dobré pravidelně testovat, a udržovat ji v ideálním rozmezí pro optimální stav imunitního systému. 

Vitamin A

Syntetické retinoidy se používají k léčbě zánětlivých stavů kůže od 80. let 20. století. Podporují diferenciaci buněk a modulují epidermální růstové faktory. Nedostatek vitaminu A způsobuje hyperkeratinizaci a potlačuje vylučování hlenu. Drsná a suchá kůže je běžným znakem nedostatku vitaminu A a je charakteristická pro ekzémy. 

Zatímco některé karotenoidy, jako je beta karoten, lze v játrech převést na retinol, je nejlepší zajistit dostatečný příjem konzumací samotného retinolu z živočišných zdrojů, jako jsou játra (nejlépe bio hovězí), ledviny, vaječné žloutky a extra panenský olej z tresčích jater. Cca 100 – 170 gramů hovězího jater nebo jedna čajová lžička extra panenského oleje z tresčích jater denně by měla poskytnout dostatečný vitamin A.

Pupalkový a brutnákový olej

Pupalka a brutnák patří mezi zdroje kyseliny gama-linolenové (GLA), která má antioxidační i protizánětlivé účinky, které mohou být prospěšné pro lidi s atopickou dermatitidou. Kromě pokožky podporuje vlasy, nehty a působí proti premenstruačnímu syndromu či artritidě.

Zinek

Zinek hraje roli v imunitní funkci pokožky, syntéze bílkovin, hojení ran, syntéze DNA a dělení buněk. Chrání před ultrafialovým zářením a má protizánětlivé účinky. Interaguje také s vitaminem A jako složkou proteinu vázajícího retinol (RBP) a významně zvyšuje hladinu vitaminu A v krvi. Zinek je biologicky dostupnější v živočišných potravinách, než v rostlinných potravinách, kde je často vázán na kyselinu fytovou. Jeho nejlepším zdrojem je maso z orgánů, jako jsou ledviny a játra, červené maso, jako je hovězí a jehněčí maso, a měkkýši, jako jsou ústřice. Rostlinná jídla, jako jsou dýňová semínka a ořechy, mají vysoký obsah zinku, ale zinek v těchto potravinách je méně biologicky dostupný. Namáčení a klíčení ořechů a semen může pomoci uvolnit část vázaného zinku.

Nedostatek zinku je častým problémem u kojenců trpících ekzémy. Protože má mateřské mléko obvykle nízký obsah zinku, je důležité, aby matky během těhotenství konzumovaly stravu s vysokým obsahem zinku, aby se snížilo riziko ekzému v kojeneckém věku.

Mast z oxidu zinečnatého je lidový lék na kožní poruchy a může pomoci předcházet vzniku jizev (nebo je i léčit), které se často vyskytují při nerovnováze zinku a mědi. Nerovnováha zinku a mědi je například spojena také se striemi, které se nacházejí v hlubší vrstvě kůže a nehojí se snadno. Když jsou zinek a měď v rovnováze, strie obvykle zmizí.

Pokud bys chtěl(a) doplňovat zinek prostřednictvím potravinového doplňku, doporučuji vybrat zinek ve formě glycinátu zinečnatého.

Selen

Dostupnost selenu se snížila kvůli degradaci kvality půdy. Také zánět střev může vést k nedostatku selenu v důsledku malabsorpce. Selen je součástí selenoenzymů, které umožňují fungování glutathionu. Nejlepší je selen přijímat z potravy, protože některé studie ukazují, že dlouhodobé užívání selenu v množství od 200 mikrogramů denně, pokud již má člověk dostatečné hladiny selenu, může u mužů způsobit zvýšení rizika rakoviny prostaty. Nejlepším zdrojem selenu je orgánové maso, mořské plody, hovězí, krůtí a jehněčí masoPara ořechy jsou také neuvěřitelně silným zdrojem selenu, pokud člověk ořechy snáší. Pouhé dva para ořechy denně mohou poskytnout přibližně 200 mikrogramů selenu. Záleží ale na obsahu selenu v půdě, na které byly pěstovány.

Pokud bys chtěl(a) doplňovat selen prostřednictvím potravinového doplňku, doporučuji vybrat selen ve formě selenomethioninu.

Vitamín C

Vitamin C je antioxidant, který je zásadní pro produkci a regulaci kolagenu. Kolagen udržuje extracelulární stabilitu pokožky. Studie ukazují, že strava s vysokým obsahem vitamínu C souvisí se zdravějším vzhledem pokožky. Vitamin C také zlepšuje suchou pokožku a je důležitým faktorem pro hojení ran a opravu jizev

Nejlepšími zdroji vitamínu C jsou camu camu, acerola, šípky, dále paprika, guava, tmavá listová zelenina, brokolice, růžičková kapusta, citrusové plody nebo jahody. Dobré je zajistit dostatek vitaminu C ve stravě tím, že budeš pravidelně konzumovat širokou škálu rostlinných potravin. Vitamin C je citlivý na teplo, proto je pro optimální příjem vitaminu C vhodné střídat příjem syrových a lehce vařených rostlinných potravin.

Biotin

Biotin je nezbytným kofaktorem pro enzymy, které regulují metabolismus mastných kyselin. Mastné kyseliny v pokožce pomáhají chránit buňky před poškozením a ztrátou vody. Studie ukazují, že nedostatečný příjem biotinu způsobuje dermatitidu. Skutečný nedostatek biotinu je ale vzácný, pokud člověk nekonzumuje syrové vaječné bílky. Avidin, bílkovina v syrovém vaječném bílku, se totiž váže na biotin a brání jeho absorpci ve střevě. 

Někteří lidé přesto mohou potřebovat více biotinu, aby dosáhli jeho terapeutického účinku. Dobrým zdrojem jsou potraviny jako vaječné žloutky (pokud jsou tolerovány), játra, mangold a římský salát. Biotin je také produkován prospěšnými bakteriemi ve střevě, takže pokud je biotinu málo, je důležité obnovit zdravou střevní mikroflóru.

Křemík

Oxid křemičitý interaguje s glykosaminoglykany (GAG) a tvoří stavební kameny kožní tkáně. Bylo prokázáno, že strava s nedostatkem oxidu křemičitého způsobuje zhoršenou tvorbu pojivové tkáně, včetně kolagenu. Vliv oxidu křemičitého na tvorbu kolagenu a GAG může vést ke zlepšení pevnosti a pružnosti pokožky. 

Nejlepší potravinové zdroje oxidu křemičitého jsou pórek, jahody, okurka, mango, celer, chřest a rebarbora. Vyskytuje se také v určitých značkách vod, např. ve vodě z ostrovů Fidži nebo Nového Zélandu, nebo ve stopových minerálních kapkách, které lze přidat do vody. Přesličkový čaj nebo čaj z byliny Cola de Caballo také obsahuje dobré množství křemíku.

Niacin

Niacin je také známý jako vitamin B3. Nedostatek niacinu může vést k pelagře, jejíž příznaky zahrnují dermatitidu. Nízký příjem niacinu je neobvyklý, ale určité stavy, jako je celiakie, SIBO nebo zánětlivé onemocnění střev, mohou zhoršit absorpci niacinu nebo zvýšit jeho potřebu

Mezi potravinové zdroje niacinu patří maso, a to hlavně drůbeží, divoký losos, semena, zelená listová zelenina, káva a čaj. Niacin mohou z aminokyseliny tryptofan vyrobit i samotná játra. Někteří jedinci mohou mít prospěch z jeho suplementace, avšak nadměrné množství niacinu může způsobit vedlejší účinky, jako např. návaly.

Vitamín K2

Vitamin K2 zabraňuje kalcifikaci elastinu pokožky, což je protein, který dodává pokožce její mladistvou a pružnou kvalitu. Ukázalo se, že vitamín K2 je důležitý pro správné fungování proteinů závislých na vitaminu A a vitaminu D. Potravinovými zdroji vitaminu K2 jsou mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku od zvířat pasených na trávě, zejména sýry a ghí, stejně jako vaječné žloutky, játra, natto a kysané zelí. Ujisti se, že zvolený zdroj dobře snášíš, protože hodně lidí s ekzémem je citlivých na mléčné výrobky, vejce a sóju.

Síra

Velká část západní populace konzumuje nedostatečné množství síry. Síra je nezbytná pro syntézu kolagenu i glutathionu. Glutathion zabraňuje oxidačnímu poškození buněk a reguluje produkci prostaglandinů, čímž snižuje zánět

Aminokyseliny, obsahující síru, se nacházejí v mase, drůbeži, rybách, česneku, cibuli, růžičkové kapustě, chřestu, kapustě, brokolici a zelí. Díky fermentaci se síra stává biologicky dostupnější, takže jejím zvláště dobrým zdrojem je fermentovaná brukvovitá zelenina, např. kimchi nebo kysané zelí.

Vitamín E

Vitamin E se vylučuje na povrch pokožky prostřednictvím mazu. Má silné protizánětlivé účinky a chrání pokožku před volnými radikály, které ji poškozují. Má synergické účinky se selenem pro zvýšení hladin glutathionu; podílí se na imunitní funkci, buněčné signalizaci a genové expresi, a potlačuje tvorbu zánětlivé kyseliny arachidonové. 

Nejlepším zdrojem ve stravě typu paleo je špenát, tuřín, mangold, paprika, chřest, kapusta a brokoliceOlivový olej a avokádový olej obsahují také vitamin E. Suplementace vitaminem E se ve většině případů nedoporučuje, protože studie ukázaly, že dlouhodobější suplementace vitaminem E může ve skutečnosti zvýšit riziko úmrtí na rakovinu a srdeční choroby.

Pyridoxal-5-fosfát

Na vině se může podílet také nedostatek vitamínů, např. vitamínu B6 (p-5-p), který pomáhá tělu produkovat mnoho enzymů. Nesnášenlivost histaminu pak vede k neschopnosti štěpit histamin v těle (vitamín B6 pomáhá produkovat DAO, která štěpí histamin). Mezi jeho nejvýznamnější potravinové zdroje patří živočišné bílkoviny, zejména hovězí, vepřové, krůtí maso, ryby a orgánové maso. Mezi rostlinné zdroje vitamínu B6 patří banány, cizrna, pistácie či brambory.

Kyselina pantothenová

Kyselina pantothenová, známá také jako vitamín B5, podporuje hojení ran a růst a diferenciaci keratinocytů. Pokud je aplikován lokálně, pomáhá regenerovat kožní buňky a pojivovou tkáň, významně zvyšuje hladinu glutathionu v buňkách a chrání před oxidačním poškozením. 

Vitamín B5 se nachází v různých potravinách, mezi jeho nejbohatší zdroje patří orgánové maso jako jsou játra a ledviny, dále žloutky a brokolice. Je obsažen také v rybách, měkkýších, mléčných výrobcích, kuřecím masu, houbách, avokádu a batátech. Vysoké tepelné zpracování potravin snižuje hladinu vitamínu B5 v potravinách až o 74 procent, takže je důležité jíst jak čerstvé, tak lehce povařené potraviny, abys získal(a) dostatečné množství vitamínu B5.

Protizánětlivé živiny

Vzhledem k tomu, že zánět je jednou z hlavních příčin a charakteristik ekzému, mohou protizánětlivé sloučeniny také pomoci. Zde jsou nejlepší protizánětlivé sloučeniny, které doporučuji. 

Resveratrol

Resveratrol je rostlinná sloučenina, která se nachází ve slupce hroznů a bobulí červeného vína. Podle studie z roku 2016, publikované v Peer Journal, ovlivňuje resveratrol epitelem indukované cytokiny, nabízí protizánětlivé účinky a může prospět osobám s ekzémem. Studie na myších z roku 2019, publikovaná ve Wounds, také zjistila, že resveratrol může nabídnout terapeutické výhody pro atopickou dermatitidu.

Kvercetin 

Kvercetin je rostlinná sloučenina s podobnými antioxidačními a protizánětlivými účinky jako resveratrol. Studie z roku 2016, publikovaná v Klinické, kosmetické a vyšetřovací dermatologii zjistila, že kvercetin má protizánětlivé a uklidňující účinky na zánět kůže.

Kurkumin 

Kurkumin je aktivní sloučenina, která poskytuje přínosy pro zdraví, a to i pro pokožku. Studie z roku 2019, publikovaná v časopise Nutrients h, zjistila, že díky svým protizánětlivým účinkům může být kurkumin užitečný při různých kožních poruchách.

Řeš toxicitu těžkých kovů.

Mnoho lidí v moderním světě má nediagnostikovanou toxicitu těžkých kovů a vysoké procento lidí s chronickým onemocněním se s ní na určité úrovni potýká. Kůže je primárním orgánem vylučujícím toxiny, takže není divu, že také atopická dermatitida je spojena s expozicí těžkým kovům.

Pokud máš podezření na toxicitu těžkých kovů, možná by ses měl(a) podívat na testování těžkých kovů, zejména na analýzu prvků z vlasů. Nezapomeň podporovat funkci jater a detoxikaci na začátku léčby, protože mobilizace těžkých kovů může způsobit zhoršení ekzému, pokud nejsou těžké kovy navázány na binder a účinně odstraněny z těla.

Vyvaruj se dráždivým látkám.

Někteří jedinci mohou trpět kontaktním ekzémem, který vzniká podrážděním určitou chemickou látkou. U jedinců s atopickým ekzémem mohou environmentální toxiny nebo běžná kosmetika zhoršit zánět kůže a zvýšit transepidermální ztrátu vody. Při léčbě atopické dermatitidy je důležité se vyvarovat přítomnosti toxinů na pokožce a kultivovat zdravý ekosystém pokožky. Vyzkoušej přírodní pomocníky jako kokosový olej, u kterého bylo prokázáno, že zlepšuje hojení ran a snižuje zánět.

Také plíseň je jedním z toxinů, které se mohou ukrývat v domácnosti, zejména v koupelně, kuchyni, vlhkém suterénu nebo jiných vlhkých místech a může zhoršovat ekzém. Podle studie z roku 2015, publikované v Klinické imunologii , byla expozice plísni spojena s atopickou dermatitidou, což může být obzvláště problematické u dětí s variantami AG + GG u genu GSTP1, protože plíseň může vyvolat zánět a zvýšit příznaky atopické dermatitidy. Pokud je ve Tvé domácnosti plíseň, nech ji odborně odstranit nebo se přestěhuj.

Odstraň z domova také veškeré materiály, na které bys mohl(a) být alergický(á). Nepoužívej konvenční čisticí, tělové a kosmetické výrobky a další chemikálie, které mohou být toxické a mohou vést k alergické nebo kožní reakci. Místo toho si vybírej organické, přírodní a domácí alternativy. Dobré je také zajistit dobrou kvalitu vzduchu v domě. Špatná kvalita vzduchu a špatná kvalita vody totiž mohou také vyvolat alergické reakce, záněty a ekzémy. Pravidelně vysávej a uklízej, abys zabránil(a) usazení prachu a roztočů. Investuj do dobrého systému filtrace vzduchu, který pomáhá odstraňovat plísně, alergeny, bakterie, viry a toxiny z vnitřního vzduchu.

Pokud je to možné, zajisti dobrý systém filtrace vzduchu i na Tvém pracovišti. I pokojové rostliny Ti pomohou zlepšit kvalitu vzduchu, a pravidelné otevírání oken také pomůže provzdušnit Tvůj domov. Chceš-li se vyhnout chemikáliím a toxinům z vody z vodovodu, investuj do kvalitního systému čištění a filtrace vody (např. Berkey filtry). Vyvaruj se používání plastových lahví, které mohou dále zahlcovat Tvé tělo toxiny. Místo nich používej skleněné lahve.

Zvaž histaminovou intoleranci.

Mnoho lidí s ekzémem ji má. Úlohou histaminu v těle je způsobit okamžitou zánětlivou reakci. Slouží jako červená vlajka ve Tvém imunitním systému a upozorňuje Tvoj tělo na potenciální útočníky. Protože histamin prochází krví, může ovlivnit Tvá střeva, plíce, kůži, mozek a celý kardiovaskulární systém a přispívat k celé řadě příznaků, včetně zažívacích potíží, výkyvů nálady a ekzémů.

Histamin se stává problémem pouze tehdy, když máme metabolické poruchy, které neumožňují metabolizovat histamin správně. V některých případech je intolerance histaminu výsledkem poruchy aktivace žírných buněk. Příznaky intolerance histaminu však mohou být způsobeny také nadměrnou produkcí histaminu, nedostatkem enzymu diaminoxidázy (DAO), mutací histamin-n-methyltransferázy (HNMT) nebo špatnou methylací v játrech.

Žírné buňky (které uvolňují molekuly histaminu) mohou být klíčovým viníkem, způsobujícím atopický ekzém. Studie odhalila, že protein známý jako STAT5 může hrát důležitou roli, neboť u některých lidí spouští nárůst žírných buněk. Zvýšení aktivity žírných buněk může způsobit významnou histaminovou reakci vedoucí k zánětu v různých tkáních těla. Žírné buňky jsou přítomny ve většině tkání obklopujících krevní cévy a nervy a jsou obzvláště významné v kůži a ve sliznici plic, střev, úst a nosu.

I když zatím neexistuje rozsáhlejší výzkum účinků různých potravin na potlačení proteinu STAT5, víme, že například okurka ho inhibuje, stejně jako extrakt z mangostanu, což je rozhodně slibný začátek výzkumu dalších potravin. Vzhledem k tomu, že tyto dvě látky také inhibují syntézu prostaglandinu d2 (jsou protizánětlivé), hádám, že mnoho obecně protizánětlivých potravin bude také působit proti STAT5.

Podpora zdraví střev, vyřešení infekcí v těle a zlepšení methylace jater pomohou zlepšit nesnášenlivost histaminu a v širším smyslu zlepšit i ekzém. 

Jedna studie zjistila, že zkoumaný jedinec prokázal výrazné zlepšení symptomů atopické dermatitidy při použití vyvážené nízkohistaminové stravy. Koukni na seznam potravin s vysokým obsahem histaminu, které by jedinci s intolerancí histaminu měli omezit nebo se jim vyhnout. Řada zdravých potravin obsahuje vysoký obsah histaminu nebo uvolňuje histamin v těle, např. avokádo, lilek, špenát, rajčata, slanina a sušené ovoce nebo citrusy. Stravu můžeš také doplnit přírodními antihistaminiky. 

Například bylo prokázáno, že polyfenol kvercetin (nacházející se třeba v cibuli) nebo extrakt z mangostanu stabilizuje žírné buňky a zmírňuje příznaky kontaktní dermatitidy.

Více informací o spojení histaminu s astmatem najdeš v tomto příspěvku.

Nepřeháněj to s alkoholem a kofeinem.

Největším problémem, který má mnoho lidí při zahájení protiekzémové diety, je vzdání se alkoholu a kofeinu. Alkohol a kofein mohou způsobovat záněty prostřednictvím dehydratace a zvýšením hladiny kyseliny močové, což může být příčinou toho, že máš zanícené tělo, suchou pokožku nebo ekzémy. Vysoká hladina kyseliny močové tedy může být příčinou ekzémů nebo akné na pokožce. Je však nutné podotknout, že u kávy vždy závisí na množství a kvalitě.

Menší množství kvalitního alkoholu a bio káva bez mykotoxinů by měly vadit méně. Existují i další faktory, způsobující vysokou hladiny kyseliny močové, může pomoci omezení příjmu cukru a konzumace více vlákniny a zeleniny.

Vyzkoušej přerušovaný půst

Přerušovaný půst je způsob stravování, při kterém se střídá období půstu s obdobím jídla. Nabízí řadu zdravotních výhod, včetně snížení zánětu, a obnovy buněk. Podle studie z roku 2003, publikované v časopise Journal of Physiological Anthropology and Applied Human Science, může opakované krátkodobé hladovění zlepšit příznaky atopické dermatitidy.

Pokud jste ještě přerušovaný půst nezkusili, doporučuji vám začít s jeho nejjednodušší verzí. Tato strategie přerušovaného půstu zahrnuje 12 hodin půstu, včetně nočního spánku. Jednoduše přestaneš jíst po večeři a pak si dáš až snídani o 12 hodin později. Postupně zvětšuješ své půstové okénko, dokud nenajdeš délku, která Ti nejlépe vyhovuje. Většina lidí se cítí nejlépe s 16-ti hodinovým půstem.

Zbav se chronických infekcí

Chronické infekce (např. Lymská borelióza nebo virus Epstein-Barrové – EBV), se také vyznačují chronickým zánětem a mohou vyvolat ekzém. Podle studie z roku 1984, publikované v Mezinárodním archivu alergie a aplikované imunologie, jsou vysoké sérové hladiny protilátek proti EBV běžné u pacientů s atopickou dermatitidou. Novější studie z roku 2018, publikovaná v Anais Brasileiros de Dermatologia, také zjistila, že virus EBV, který může postihnout 90 procent populace, může mít vliv na stav kůže.

Spi dostatečně

Studie ukazují, že nedostatek spánku podporuje zánět, zhoršuje ekzém, střevní dysbiózu atd. To je jen jeden z mnoha důvodů, proč chceš každou noc mít osm hodin kvalitního nepřerušovaného spánku.

Chceš-li zlepšit svůj spánek, vytvoř si pravidelný spánkový režim, který podporuje Tvoje cirkadiánní rytmy a umožňuje Ti spát 7 až 9 hodin denně. Vyhýbej se elektronice, cukru, kofeinu, alkoholu a těžkému jídlu (nejíst minimálně 3 hodiny) před spaním. Vytvoř si noční rutinu, která Ti vyhovuje, a zajisti, aby Tvá ložnice byla bezpečnou a uklidňující svatyni s pohodlnou postelí, matrací, ložním prádlem a polštáři.

Zlepši svou detoxikaci

Nahromadění toxinů z potravin, plastů, prostředí, infekcí, léků a stresu může zahltit Tvůj imunitní systém a přispět k zánětu, hyperimunitě a ekzémům. Pravidelně cvič a používej infračervenou saunu k vypocení a zlepšení detoxikace skrz pokožku. Vyzkoušet můžeš také suché kartáčování pro zlepšení toku lymfy, krevního oběhu a pro obnovu pokožky. Můžeš vyzkoušet i jíly jako zeolit a bentonit, které Ti pomohou odstranit toxiny z těla či různé bylinné směsi. 

Cvič pravidělně 

Studie ukazují, že přiměřený a pravidelný pohyb snižuje zánět a posiluje Tvůj imunitní systém.

Ovládej hladinu stresu

Studie spojují se zánětem také chronický stres, neboť psychický a emoční stres může také vést k imunitní odpovědi, zánětu a ekzému. Můžeš si všimnout, že se Tvůj ekzém objevuje nebo se zhoršuje v nejvíce stresujících časech. Ať už budeš dělat meditaci, hluboké dýchání, jógu, cvičení vděčnosti, modlitby, pravidelný pohyb, trávit čas v přírodě, věnovat čas sobě a svým blízkým, zapojovat se do relaxačních aktivit nebo koníčků, pít uklidňující bylinné čaje, koupat se v epsomské soli, nebo nějakou jinou formu snižování stresu, udělej z toho prioritu a dělej to pravidelně.

Zvládání stresu je neuvěřitelně důležitou a často přehlíženou součástí zlepšování zdraví pokožky. Přesto nyní existuje několik citovaných článků, které pojednávají o ose střeva – mozek – kůže. Bylo prokázáno, že stres zhoršuje hojení ran. Pacienti s atopickou dermatitidou mají často nízkou hladinu kortizolu, což naznačuje dysregulovanou osu HPA (hypotalamus-hypofýza-nadledviny). Některé studie dokonce naznačují, že použití silných topických glukokortikoidů může hrát roli při potlačení HPA u pacientů s atopickou dermatitidou. S tím souvisí také další bod, který říká:

Srovnej hladinu hormonů

Hormonální změny a hormonální nerovnováha mohou také vyvolat zánět a ekzém. Některé ženy si všímají ekzému před nebo během menstruačního cyklu. Pokud tě trápí nevyrovnaná hladina estrogenu, můžeš vyzkoušet třeba tuhle pochoutku z mandlového másla a kořene anděliky čínské.

Ovlivni své geny

Genetika může hrát při ekzému velkou roli a může zhoršit vyvíjející se ekzém, když je Tvoje tělo ve stresu. Studie z roku 2011 publikovaná v časopise Allergology International zjistila, že gen FLG, který kóduje protein filaggrin, je jednou z variant, které mohou souviset s ekzémem a atopickou dermatitidou.

Filaggrin hraje roli v integritě kožní bariéry. Je to životně důležitý epidermální protein nezbytný pro vývoj korneocytů a pro tvorbu intracelulárních metabolitů pro pH a hydrataci pokožky. Podle studie z roku 2013 publikované v časopise British Journal of Dermatology mohou i geny SPINK5 a LEKT1, které také souvisejí s pokožkou, hrát určitou roli v ekzému. 

Přestože genetika může hrát roli a zvyšovat riziko ekzému, nesmíme zapomínat na epigenetiku, tedy faktory prostředí, které mohou tento stav ovlivňovat a vést k ekzému i u osob bez genetické predispozice.

Vyzkoušej fototerapii

Také fototerapie může přispět ke zmírnění příznaků ekzému a lupénky. Fototerapie je úzkopásmové ultrafialové světlo B, které je vyzařováno ze speciálního přístroje v rozsahu 311 – 312 nm, kdy je maximalizována UVB exprese a snížena škodlivější frekvence UVA, která je pro pokožku škodlivější.

Fototerapie snižuje svědění a množení kůže, má silné protizánětlivé účinky, zvyšuje produkci vitaminu D, zvyšuje imunitní regulaci a systém boje proti bakteriím v pokožce.

Pokud jste někdy bojovali s ekzémy nebo jinými kožními chorobami, jakou strategii byste sem přidali? Zvolili jste konvenční přístup a návštěvu dermatologa nebo jste zkoušeli funkční medicínu? Sdílej svůj příběh níže.

Starej se o svou kůži

Na zklidnění kůže může pomoci promazání kokosovým olejem nebo bambuckým máslem. Existuje studie publikovaná v časopise Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, která ukazuje, že mast (olej) z byliny nigella sativa (černucha setá) může být stejně účinná jako jeden z nejčastěji předepsaných kortikosteroidních topických krémů (betamethason).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Oobsah nejde zkopírovat