fbpx

Mykolog je držitelem patentu, který by mohl nahradit chemické pesticidy

I když mohou pesticidy zvýšit výnosy úrody, pro matku přírodu představují velkou zátež. A protože máme jen jednu planetu, na které můžeme přežít a prosperovat, měli bychom se zaměřit na zákaz používání škodlivých chemických pesticidů, které znečišťují náš vzduch, vodu a půdu.

chytré pesticidy

To také napadlo muže jménem Paul Stamets, mykologa a autora knihy Mycelium Running: How Mushrooms Can Help Save the World, když hledal řešení této problematiky, když do jeho domu začali pronikat mravenci. Paul nechtěl ve svém domě používat konvenční pesticidy, a tak se místo toho rozhodl využít sílu hub.

Paul Stamets a jeho úžasné houby

Během let svého výzkumu objevil několik nových druhů hub a je průkopníkem různých technik v oblasti pěstování hub. Získal ocenění časopisu National Geographic’s Adventure Magazine, cenu „Bioneers Award“ od The Collective Heritage Institute a cenu „Found of a New Northwest Award“ od Asociace pro ochranu zdrojů a rozvoj v oblasti Pacific Rim. Byl také jmenován jedním z „50 vizionářů, kteří mění náš svět“ časopisu Utne Reader.

Poté, co nalezl houbu, se kterou zbavil svůj dům mravenců, se Stamets rozhodl přijít s přirozenou a mnohem lepší alternativou ke konvenčnímu hubení škůdců. V roce 2011 byly Paulovi uděleny dva průlomové patenty, které by mohly změnit způsob, jakým kontrolujeme úrodu a hmyz.

Chytré pesticidy

Patentovaný pesticid, který Paul objevil (SMART pesticid), využívá houby k hubení hmyzu. Tato přirozená ochrana proti škůdcům je vyrobena pomocí entomopatogenní houby (jako je Cordyceps), která přirozeně produkuje spory, které infikují, ale také odpuzují hmyz. Paul objevil, že pokud se mycelium kultivuje tak, aby se oddálila sporulace, hmyz napadá houbové mycelium a rozšířuje ho. Toto řešení „trojského koně“ by mohlo nahradit mnoho v současnosti používaných toxických insekticidů. Pesticid tedy v podstatě útočí na hmyz, který jej požírá, a proměňuje ho v houby.

Nejlepší na pesticidu Paul’s SMART je to, že neobsahuje GMO a je 100% bezpečný pro lidi i pro životní prostředí. Paul pěstuje houby pomocí standardní tkáňové kultury a přirozeného výběru, takže nejsou používány žádné transgenní metody. Také zajišťuje, že kmen, který tímto procesem vytváří, je udělán tak, aby poškodil pouze cílený hmyz . Paul říká: „Nevedeme válku proti hmyzu. Chceme jen chránit naše domovy, úrodu nebo včely, aniž bychom způsobili ekosystému vedlejší škody. Tento patent na pesticidy je tak bezpečným řešením pro více než 200 000 druhů hmyzu.

Člověk by si myslel, že od roku 2011 budeme neustále slyšet o tomto skvělém nápadu, tedy že lze využít houby k hubení hmyzu – ale není tomu tak. Jaký je tedy důvod?

Patent, který by mohl zničit Monsanto

Stametsův výzkum se konvenčnímu průmyslu moc nelíbí, neboť narušuje průmysl s chemickými pesticidy. Velké korporace jako je Monsanto jsou proti tomuto produktu, který nahradí jed, který v současnosti prodávají.

Tento patent má potenciál způsobit revoluci ve způsobu, jakým lidé pěstují plodiny. Pokud by se houbové pesticidy začaly používat, byly by závanem čerstvého vzduchu v našem stále toxičtějším prostředí.

Nebezpečí pesticidů

I když jsou pesticidy užitečné pro velkovýrobu potravin, mají také škodlivé účinky jak pro člověka, tak pro životní prostředí, ve kterém žijeme. Mnoho chemikálií používaných v komerčních pesticidech, jako je amoniak, arsen, benzen, chlor, dioxiny, těžké kovy, formaldehyd a glyfosát jsou pro lidi nebezpečné i v malých dávkách. Objevují se v našich tělech po konzumaci konvenčně vypěstovaných potravin.

Podle Dr. Seneff přispívá glyfosát k řadě různých stavů. Uvádí, že glyfosát je možná „nejvýznamějším faktorem ve vývoji mnoha chronických onemocnění a stavů, převládajících v západních společnostech.

Mnoho údajů o pesticidech ve skutečnosti pochází od samotných farmářů, kteří s těmito chemikáliemi pravidelně pracují. Studie spojují dlouhodobou expozici pesticidům v těchto skupinách se zvýšeným rizikem Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, deprese, dýchacích potíží, rakoviny prostaty, vaječníků a dalších.

Pokud tedy existují zdravé alternativy, které lze použít, proč je nevyužíváme?! Vypadá to jako jednoduché řešení, a přesto společnosti jako Monsanto pokračují v otravování planety.

Společnost Monsanto generuje přibližně 16 miliard amerických dolarů ročně (údaj z roku 2014), a nechtějí, aby došlo k narušení toku jejich příjmů. Velký příjem jim dává neomezené zdroje a schopnosti potlačovat informace, jako jsou SMART pesticidy, aby nebyla poškozena jejich pověst.

Považuji proto za nutné dostat do povědomí lidí fakta o používání pesticidů a GMO a eliminovat tak vliv továren na jedy. Tím, že se budeme vzdělávat o tom jak pěstovat udržitelné, organické a biodynamické potraviny, sdílet články jako je tento, a bojkotovat GMO a plodiny stříkané herbicidy (tím že nebudeme kupovat konvenční potraviny), může korporátní démon přijít o svou pozici na trhu.

Zdroj: https://livelovefruit.com/smart-pesticides-patent-could-destroy-monsanto/?fbclid=IwAR3NyI_RAxKtx_cDotHx3hy9USPjHpTt3xSUmFK0iIVaSZnSl4b31x3ja-o

Přidej komentář

error: Obsah je chráněný.
%d bloggers like this: